"PARADOKSALNA PSYCHOLOGIA CZYLI ZDROWY ROZSĄDEK NA MANOWCACH"!


Ostatnio w moje ręce wpadła pozycja wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne autorstwa Sławomira Jarmuża " Paradoksalna Psychologia ", super było w końcu coś przeczytać napisanego przez polskiego autora ! Książka jest świetna z wielu różnych powodów, ale po kolei .. 


Przede wszystkim jest to idealny pomysł na prezent z okazji nadchodzących Świąt - jeśli macie w swoim gronie kogoś kto interesuje się szeroko pojętymi paradoksami, zastanawia się nad różnym zachowaniem ludzi, ale nie jest psychologiem to ta pozycja jest dla niego ! 

Ja będąc już na ostatnim etapie swoich 5-letnich studiów psychologicznych uporządkowałam sobie wiedzę i przypomniałam wiele ciekawych eksperymentów, o których uczyliśmy się na pierwszym, drugim czy trzecim roku. Dla osoby, która nie ma na co dzień styczności z psychologią książka będzie skarbnicą wiedzy o naukowych eksperymentach i pomoże odkryć wiele prawd , które rządzą światem ! 

Patronatami książki jest Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu oraz Psychologia-społeczna.pl zatem ta książka sprawdzi się również dla coachów, trenerów, nauczycieli, mentorów i osób z dziedzin pochodnych :) Książka jest bardzo przystępnie napisana, nie jest wypełniona tzw. " żargonem psychologicznym", a poruszone w niej treści są tak ciekawe, że z łatwością można ją przeczytać w jeden zimowy weekend ! 

Pracujesz w zespole i często próbujesz przekonać ludzi do swoich racji , ale im bardziej się upierasz tym większy napotykasz opór ? Jeśli tak, to jest to kolejny paradoks , który został przez autora rewelacyjnie wytłumaczony i oparty badaniami ! Nie zdradzę dlaczego tak jest, ale zachęcam Cię do przeczytania rozdziału " Nacisk, który utwardza " .

A może czyta to menager lub przedsiębiorca ? Jak tak to dzięki tej niewielkiej książce otrzymasz pakiet wiedzy o tym jak rozpoznać :

- wypalenie zawodowe 

- skąd ono się bierze ? - geneza powstania wypalenia zawodowego 

-co za sobą niesie? 

- jak się z nim uporać ? 

To nie wszystko ! Książka sprawdzi się również w rękach rodziców dzieci w każdym wieku ! Dlaczego?  Bo pokazuje i uświadamia nam jak perfekcjonizm objawia się u dzieci oraz składania do zastanowienia czy jest to cecha pozytywna czy raczej negatywna ? A całość (przypominam) oparta jest badaniami prowadzonymi przez ostatnie 20 lat. 

Odnośnie badań to na końcu każdego rozdziału są one spisane więc wiemy na czym opierał się autor tworząc dany rozdział , mamy pewność, że to co czytamy nie jest wywodem kogoś komu się coś "wydaje" tylko badacze pochylili się nad danym zagadnieniem i doszli do wniosków, o których możemy tu czytać. Spis badań na końcu każdego rozdziału daje nam możliwość wrócenia do nich w każdej wolnej chwili, sprawdzenia stron internetowych lub dla dociekliwych zgłębiania tematu. 

W opisie książki czytam, że " znajomość mechanizmów i prawidłowości psychologicznych pozwoli nam lepiej poznać samych siebie, zrozumieć zachowanie innych ludzi, nawiązywać zdrowsze relacje czy efektywniej działać w sytuacjach zawodowych." i ja się pod tym podpisuję w 100% ! 

Książka ma zaledwie 200 stron, a zawiera tyle ciekawostek, że nie umiem wam tu tego wszystkiego opisać w jednym poście ! 

Więc- tak jak wspomniałam wyżej - jeśli nie macie jeszcze wszystkich prezentów to polecam wydawnictwo GWP i tę pozycję ! Na pewno dojdzie na 24 grudnia :)
Korzystając z okazji życzę Wam wszystkim Wesołych Świąt spędzonych w gronie najbliższych osób oraz spokojnego Nowego Roku ! ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz